3D tisk - Hellboy: The Good Samaritan

Tiskárna u mně jede od té chvíle co přijela v podstatě nepřetržitě. Jednou z prvních věcí a dostupných modelů, které jsem chtěl vytisknout byla replika z Hellboyova druhého filmu. Respektive replika je i z comicsu, ale Mignola kreslý velmi minimalistickým stylem, kdy vše dokáže zachytit pouze s pomocí pár linek. Proto až film nasadil reálný vzhled tomuhle malému děťátku. Vše jsem chtěl stihnout do vydání druhé Pekelné knižnice od Comics Centra, abych byl připraven až dorazí. Časová rezerva je dostatečná takže jsem se do toho v klidu a v pohodě mohl pustit.


Tento model je volně dostupný ke stažení na Thingiverse , pouze stojan jsem si trochu upravil, ale také jsem použil volně stažitelný. Stojan jsem musel upravit i velikostně, aby odpovídal zvětšené variantě kterou jsem použil. Ve výsledku je vytištěný Samaritan opravdu obrovský. Je inspirován replikou od Sideshow Collectibles, kteří vyrábějí dražší variantu v reálné velikosti, akorát celokovovou takže navíc pěkně těžkou. No prostě pořádná bouchačka.

Chtěl jsem vytvořit stojan který je podobný Sideshow verzi, ovšem když jsem se pustil do researche, došlo mi že bych jenom na tom stojanu nechal kilo materiálu. Proto jsem se rozhodl pro light verzi z Thingiverse. Ovšem musel jsem upravit velikost. Tím rázem se stal stojan větším něž moje tisková podložka a musel jsem ho ještě rozpůlit. To mi umožnilo velmi lehce přidat panel s logem Hellboye a názvem repliky.


Tisk sám o sobě nebyl až tak těžký, nic extra vysokého, až na bubínek, ani žádná hrozná stoupání na modelu. To znamená že pokud se vám model neodlepí od podložky, neměli by nastat žádné větší problémy. 3D tiskárny jako moje, které vytlačují materiál a vrstvu po vrstvě na sebe nanáší materiál až vznikne finální model, mají problém s detailem. Respektive jsou vidět jednotlivé vrstvy. Mohl bych tisknout až na detail: 0,1 mm výšky vrstvy, kdy by skoro už nebyly jednotlivé stupně vidět, ale tiskl bych to šíleně dlouho.
Svůj model jsem tisk na výšku vrstvy 0.28 mm, což je v podstatě jedna z největších rychlostí tisku jaké mohu výškou vrstvy dosáhnout se svojí tryskou. Ovšem problém je že jsou vrstvy dost viditelné.
Proto se u výtisků doporučuje nějaká postprodukce. Existují metody s ABS, jako acetonová lázeň, kdy povrch necháte naleptat a viditelné vrstvy se vám slejí. Ano doslova slejí a to může být problém, pokud máte něco co potřebujete mít přesné nebo s ostrými detaily, které potřebujete zachovat, není tato metoda úplně nejlepší.


Já jsem se díky jednoduchému povrchu přiklonil asi k nejvíc rozšířené metodě mezi lidmi co lpí na přesnost a absolutní kontrolou nad výstupem. To znamená broušení. Tisk všeho trval asi celkem 50 hodin. Ale samotné broušení potom zabralo přibližně dalších 5-8 hodin.
Následně jsem poprvé vyzkoušel jedno doporučení které jsem zahlédl na internetu a to: PLNIČ.
Ano ten plnič který se používá při lakování. Má výbornou přilnavost a zachování detailů, zároveň se používá na opravu drobných škrábanců, takže při drobném zabroušení doženete hladký povrch a spojení vrstev nánosem plniče, který můžete znovu brousit a dosáhnout absolutně rovného a hladkého povrchu.


V kombinaci s tmelem na zahlazení spár, dokážete u něčeho jako je tato zbraň, dosáhnout krásně rovného povrchu i na plochách, které byste vcelku nebyly schopni vytisknout.
Následovalo barvení. Poslední část tohoto díla a asi nejvíce viditelná. Přiznám se že nejsem žádný profík a moje jediná zkušenost s barvením modelu byla jako malý kluk, kdy jsem lepil a barvil modýlky. Ovšem zde jsem chtěl dosáhnout vyšší kvality než tehdy. Zde dobře posloužili reference které jsem si nastahoval. Měl jsem cíl přiblížit se co nejvíce v rámci možností k replice od Sideshow.

No výsledek si myslím nedopadl špatně. Využil jsem podkladu matného černého plniče a jenom akrylovou kovovou barvou naznačil metodou suchého štětce opotřebená místa. Jenom takovou patinu. S výsledkem jsem celkem dost spokojený, je to výborný přírůstek do sbírky, na jeden z prvních pořádných výtisků, je to dobré si myslím.

V době psaní článku mám již vytištěnou další parádní věc se kterou se pochlubím a určitě bude následovat to na čem pracuji teď. V současné chvíli dělám vlastní model inspirovaný již existující soškou od Sideshow. Jedná se o sochu od Blizzardu, ze světa Warcraft, zatím to nevypadá vůbec zle a už se moc těším až se o to bude moct podělit s vámi a až to začnu celé tisknout a barvit. Učím se s airbsurshem abych to mohl dotáhnout k dokonalosti, tak uvidíme jak to celé dopadne.
Share on Google Plus

About Docik

„Čtenář prožije tisíc životů, než zemře. Člověk, jenž nikdy nečte, prožije jen jeden.“ George Raymond Richard Martin.
    Blogger Comment

0 komentářů:

Okomentovat