Tisíc masek recenze

Nakladatelství Kobuta mi zaslalo na recenzi výtisk jejich komiksu Tisíc masek. Tímto bych jim chtěl poděkovat. Komiks je od českých tvůrců a bratrů Antonína a Jiřího Tesaře. Tento komiks není jejich prvním dílem, již dříve spolu pracovali na komiksech Gymnázium příšer a Versus.


Komiks bych se nebál zařadit do undergoundové tvorby. Hned z obálky je vidět že se nebude jednat o velkou produkci typu Marvel. Po otevření a rychlém prolistování je určitě vidět originální styl kresby. Čeho si všimnete možná jako prvního je poměrně neoriginální šablona jednotlivých oken. Komiks je sekvenční obrázkové vyprávění příběhu, celkem podobné tomu filmovému, ale k dosažení dobrých přechodů mezi panely se používají malé triky, jako přesahující postava z jednoho panelu do druhého, případně nesymetrické rozdělení panelů. Zde jsou panely vždy v podstatě ve stejném schématu bez využití všech možností k vylepšení plynulého vyprávění.
Kresba je místy na opravdu výborné úrovni, místy ovšem vidím jako grafik některé chyby které taky dělám a to nedostatečně dynamické pózy. Zjednodušeně, některé postavy stojí celkem prkenně.


Příběh je kapitolou sám o sobě. Co oceňuji je že se jedná o horror s Lovecraftovským nádechem. Tajemno v kombinaci s uctívači slizkých oblud tvoří celkem dobrý základ. I když jednotlivé části příběhu působí celkem dobře jako celek mi nedávali až tak velký smysl, respektive nějak mi přišlo že tvůrce sázel nápady na papír jak mu přišli do hlavy.


Příběh začíná příchodem podivína v masce do malé české vesničky. Ve vesničce jsou všichni takoví zjevové, že už od pohledu byste si řekli že zde není něco v pořádku. Jako správný podivín se ubytuje v místní márnici na místo hotelu a rád očividně sleduje mistra hrobaře při práci. Dozvídá se o tajemných rybách, které na vesnici útočí a o klanu černých koz, které pomocí svých pohanských rituálů k černé koze, s rybami bojují. Vynutí si setkání s hlavní kněžkou, té předá vzkaz, a posléze zase zmizí a pak se dají temné síly do pohybu.
Příběh dál odkrývat nebudu, abych náhodou neprozradil víc než bych měl. Pokud byste na komiks v knihupectví narazili a zvažovali koupi, tak bych vám nerad prozradil co následovalo, ale mohu říct, že zde bude dost mrtvol, dost krve, dost smilstva a nakonec i nějaké to rozuzlení v podobě odhalení toho jestli jsou všichni jenom úchylní blázni, nebo je skutečně vesnička tak moc obklopena temnými silami.


Komiks bych osobně určitě nedal do ruky někomu kdo žádný komiks nečetl a chtěl bych mu ukázat krásy tohoto media. Komu do ruky ovšem padne jsou milovníci horroru a komiksoví matadoři co musí mít vše co zde v česku vyjde. Asi především lidem co by chtěli vytvořit svůj vlastní komiks.

Hodnocení : Dobrá

+ Lovecraftovská atmosféra
+ Příběh z české kotliny
+ Cena
+ Kresba i když s výtkou, že kvalita je kolísavá, ale poslední pasáž má svoje kouzlo

- Trochu překombinovaný příběh
- Pasáže příběhu, z kterých mám pocit, že nebyl vysvětlen jejich smysl

Verdikt:

Pro začínajícího českého tvůrce komiksu bych se nebál říct povinost. Pro člověka komiksy nepolíbeného určitě nedoporučuji. Spokojení by mohli být komiksový matadoři, kteří jsou přejezeni všech těch superhrdinů a hledají odpočinkový "B"éčkový horror.


Share on Google Plus

About Docik

„Čtenář prožije tisíc životů, než zemře. Člověk, jenž nikdy nečte, prožije jen jeden.“ George Raymond Richard Martin.
    Blogger Comment

0 komentářů:

Okomentovat