Recenze: Warcraft Durotan (kniha)

Kniha je prequel blížícímu se filmu od známe autorky Christie Golden, matadorkou v psaní románů ze známých světu Warcraftu, Hvězdných válek, nebo Starcraftu. Kniha končí přesně tam kde bude filmový Warcraft začínat, proto doporučuji všem fanouškům již v úvodu, honem si ji sežeňte a přečtěte, stojí to za to.


Nejedná se o nic dle mně nezbytného pro pochopení a vychutnání filmového Warcraftu. Ale osobně jako fanoušek Warcraftů jsem knihu musel zkusit a po dlouhé době jsem přečetl knihu za 4 dny. Byl jsem velmi překvapen jak mně to chytlo. Kniha je velmi kvalitně napsaná. Není to Píseň ledu a ohně, kde by byl příběh nějak složitě rozkouskován z pohledu více postav. Ne je to klasika, ale výborná klasika. Příběh má spád, stále se něco děje a popisy situací a postav mně opravdu vtáhli do Draenoru a chvílemi jsem měl chuť náš svět opustit a žít v Draenoru jenom proto abych mohl lovit po boku nejlepších válečníků klanu Frostwolf a soužít s přírodou jako oni.


Příběh se točí kolem náčelníka klanu Frostwolf Durotana. Klan Frostwolf je jedním z posledních klanů, který striktně dodržuje doporučení duchů větru, ohně, života a země. Berou si jen tolik kolik potřebují, při lovu jsou precizní aby jejich zvěř co nejméně trpěla. Nekácí lesy pokud nemusí, snaží se žít jenom z toho co jim příroda sama dá.

To vše se má změnit s příchodem tajemného zeleného orka. Přišel pod mírovou zástavou, a chce jednat s náčelníkem klanu, Garadem - Durotanovým otcem. Všichni orkové jsou původně hnědí a kdo zná historii Warcraftu ví proč jsou dnes zelení. Proto byly všichni členové klanu Frostwolf v šoku z prvního zeleného orka kterého kdy viděli. Nebudu pro jistotu prozrazovat proč je ork který nese jméno Guldan zelený a proč se k žádnému klanu ani předkům nehlásí, v knize to nezjistíte, ale ve filmu a hrách ano.
Přišel zvěstovat zprávu o konci tohoto světa, že na jihu již vše umírá, nová zvířata se nerodí a stará umírají na různé choroby. Ovoce neplodí a když tak plody bez semen. Tato zkáza se blíží i na sever, kde v horách v tvrdých podmínkách odolává klan Frostwolf a drží si svoje tradice a svůj styl života za každou cenu.
Guldan ale nepřišel jenom se zprávou že jejich svět umírá. Přišel s nabídkou záchrany, s nabídkou lepšího nového světa, jediné co chce na oplátku, je jejich oddanost jeho Hordě, která spojuje všechny klany.
Durotan z připravovaného filmu Warcraft
Kromě toho, že o tom nikdy neslyšeli, že by se klany orků spojili aniž by se povraždili navzájem, je odpuzoval i fakt, že si sebou Guldan všude vodil na řetězu otrokyni a netajil se tím, že jeho magickou silou je síla smrti. Navíc fakt, že duchové přírodních živlů měli z Guldana strach.

Tolik k začátku tohoto velkolepého příběhu o začátku Hordy a jejím příchodu do Azerothu, čemuž se věnovala první hra Warcraft a nyní se tomu bude věnovat první film Warcraft. Jak jsem již řekl kniha je velmi dobře napsaná, četla se téměř sama a velmi těžko se od ni odtrhávalo. Ovšem její konec opravdu nahrává filmu, v podstatě vás nabádá k tomu abyste se šli podívat jak bude příběh pokračovat.
Guldan z připravovaného filmu Warcraft
Krom audiovizuálních orgií které nás čekají, nás čeká hlavně epický příběh, kde není ultimátní dobro ani zlo. Většina lidí co s Warcraftem ještě neměla tu čest, bude očekávat že ork je tupá stvůra, šířící zlo a proti tomu budou bojovat hodní lidé.
Ale ve světě Warcraftu nic není černé  a bílé. Jak lidé tak orkové budou mít své kladné i negativní vlastnosti a postavy. Věřím že Wacraft film rozšíří povědomí o světě Warcraftu a můj tip je, že vytvoří nový kult stejně jako kdysi vytvořili kult Hvězdné války, nebo Pán prstenů.
Durotan se svým přítelem Ogrimem Doomhammerem z filmu Warcraft

Hodnocení : Výborné

+ Christie Golden je již matadorem v psaní knih ze známých světu a toto je vybroušený klenot
+ Počátky vzniku Hordy
+ Výborně vystižené přesvědčení klanu Frostwolf o jejich soužití s přírodou
+ Výborně se to čte, v podstatě se neustále něco děje a kniha vás drží v neustálém napětí

Verdikt:

Knihu doporučuji, jako velmi povedené čtení, které je nezbytné pro každého Warcraft fanouška, optimálně to stihnout ještě před 9. červnem, kdy se do kin konečně dostane dlouho očekávaná filmová adaptace z tohoto užásného světa.

Share on Google Plus

About Tomáš Dotzauer 3D print and Paint

„Čtenář prožije tisíc životů, než zemře. Člověk, jenž nikdy nečte, prožije jen jeden.“ George Raymond Richard Martin.
    Blogger Comment

0 komentářů:

Okomentovat