Recenze: Warcraft Durotan (kniha)

Kniha je prequel blížícímu se filmu od známe autorky Christie Golden, matadorkou v psaní románů ze známých světu Warcraftu, Hvězdných válek, nebo Starcraftu. Kniha končí přesně tam kde bude filmový Warcraft začínat, proto doporučuji všem fanouškům již v úvodu, honem si ji sežeňte a přečtěte, stojí to za to.


Nejedná se o nic dle mně nezbytného pro pochopení a vychutnání filmového Warcraftu. Ale osobně jako fanoušek Warcraftů jsem knihu musel zkusit a po dlouhé době jsem přečetl knihu za 4 dny. Byl jsem velmi překvapen jak mně to chytlo. Kniha je velmi kvalitně napsaná. Není to Píseň ledu a ohně, kde by byl příběh nějak složitě rozkouskován z pohledu více postav. Ne je to klasika, ale výborná klasika. Příběh má spád, stále se něco děje a popisy situací a postav mně opravdu vtáhli do Draenoru a chvílemi jsem měl chuť náš svět opustit a žít v Draenoru jenom proto abych mohl lovit po boku nejlepších válečníků klanu Frostwolf a soužít s přírodou jako oni.


Příběh se točí kolem náčelníka klanu Frostwolf Durotana. Klan Frostwolf je jedním z posledních klanů, který striktně dodržuje doporučení duchů větru, ohně, života a země. Berou si jen tolik kolik potřebují, při lovu jsou precizní aby jejich zvěř co nejméně trpěla. Nekácí lesy pokud nemusí, snaží se žít jenom z toho co jim příroda sama dá.

To vše se má změnit s příchodem tajemného zeleného orka. Přišel pod mírovou zástavou, a chce jednat s náčelníkem klanu, Garadem - Durotanovým otcem. Všichni orkové jsou původně hnědí a kdo zná historii Warcraftu ví proč jsou dnes zelení. Proto byly všichni členové klanu Frostwolf v šoku z prvního zeleného orka kterého kdy viděli. Nebudu pro jistotu prozrazovat proč je ork který nese jméno Guldan zelený a proč se k žádnému klanu ani předkům nehlásí, v knize to nezjistíte, ale ve filmu a hrách ano.
Přišel zvěstovat zprávu o konci tohoto světa, že na jihu již vše umírá, nová zvířata se nerodí a stará umírají na různé choroby. Ovoce neplodí a když tak plody bez semen. Tato zkáza se blíží i na sever, kde v horách v tvrdých podmínkách odolává klan Frostwolf a drží si svoje tradice a svůj styl života za každou cenu.
Guldan ale nepřišel jenom se zprávou že jejich svět umírá. Přišel s nabídkou záchrany, s nabídkou lepšího nového světa, jediné co chce na oplátku, je jejich oddanost jeho Hordě, která spojuje všechny klany.
Durotan z připravovaného filmu Warcraft
Kromě toho, že o tom nikdy neslyšeli, že by se klany orků spojili aniž by se povraždili navzájem, je odpuzoval i fakt, že si sebou Guldan všude vodil na řetězu otrokyni a netajil se tím, že jeho magickou silou je síla smrti. Navíc fakt, že duchové přírodních živlů měli z Guldana strach.

Tolik k začátku tohoto velkolepého příběhu o začátku Hordy a jejím příchodu do Azerothu, čemuž se věnovala první hra Warcraft a nyní se tomu bude věnovat první film Warcraft. Jak jsem již řekl kniha je velmi dobře napsaná, četla se téměř sama a velmi těžko se od ni odtrhávalo. Ovšem její konec opravdu nahrává filmu, v podstatě vás nabádá k tomu abyste se šli podívat jak bude příběh pokračovat.
Guldan z připravovaného filmu Warcraft
Krom audiovizuálních orgií které nás čekají, nás čeká hlavně epický příběh, kde není ultimátní dobro ani zlo. Většina lidí co s Warcraftem ještě neměla tu čest, bude očekávat že ork je tupá stvůra, šířící zlo a proti tomu budou bojovat hodní lidé.
Ale ve světě Warcraftu nic není černé  a bílé. Jak lidé tak orkové budou mít své kladné i negativní vlastnosti a postavy. Věřím že Wacraft film rozšíří povědomí o světě Warcraftu a můj tip je, že vytvoří nový kult stejně jako kdysi vytvořili kult Hvězdné války, nebo Pán prstenů.
Durotan se svým přítelem Ogrimem Doomhammerem z filmu Warcraft

Hodnocení : Výborné

+ Christie Golden je již matadorem v psaní knih ze známých světu a toto je vybroušený klenot
+ Počátky vzniku Hordy
+ Výborně vystižené přesvědčení klanu Frostwolf o jejich soužití s přírodou
+ Výborně se to čte, v podstatě se neustále něco děje a kniha vás drží v neustálém napětí

Verdikt:

Knihu doporučuji, jako velmi povedené čtení, které je nezbytné pro každého Warcraft fanouška, optimálně to stihnout ještě před 9. červnem, kdy se do kin konečně dostane dlouho očekávaná filmová adaptace z tohoto užásného světa.

Share on Google Plus

About Docik

„Čtenář prožije tisíc životů, než zemře. Člověk, jenž nikdy nečte, prožije jen jeden.“ George Raymond Richard Martin.
    Blogger Comment

0 komentářů:

Okomentovat