3D tisk aneb udělej si sám část 1.

Otec pořídil do firmy 3D tiskárnu, ale nikdo ji pořádně nepoužíval. Zeptal jsem se jestli bych si na ni mohl něco vytisknout. Naivně jsem si myslel že přijdu s modelem v STL, dám tisk a vše půjde jako po másle.


Otec předpokládal, že to nebude tak jednoduché, takže vzhledem k tomu že se ve firmě na tiskárnu prášilo, tak mi ji rovnou přivezl, schválně jestli se mi podaří s ní něco vytisknout.

První den byl věnovaný tomu jak připravit model pro tisk a jak vůbec první tisk začít. To se podařilo na testovacím objektu Batsymbolu. Samozřejmě jsem se potýkal s počátečními problémy typu, že se nepřichytávala první vrstva, nebo to místo výplňové linky prskalo spíše takové cucky.
První úspěšně vytištěný předmět
Dnes mám doma tiskárnu již třetí týden a tisknu jak zjednaný. Některé složitější předměty je zapotřebí nejdřív promyslet. Jakým způsobem budu vůbec tisknout, na výšku, na šířku, není lepší předmět rozpůlit, postavit nebo položit? Nebo nastavit podpůrný materiál, který se potom musí olámat, zvládne se to vytisknout bez něj?
První složitější předmět s podpůrným materiálem
Na začátku jsem si naivně myslel že najdu jedno ultimátní nastavení pro všechen tisk. Z toho jsem celkem rychle vyrostl a dnes kouknu na předmět a už mám celkem rychle představu v kterých místech bude problém a jak tisk nastavit.
Série prvních výtisků
Některým výtiskům se budu věnovat samostatně a dám jim více prostoru. Někde je totiž zapotřebí postprodukce, to znamená opracování vytištěných dílů. Je zde možnost při tisku z ABS materiál nechat naleptat a ho zahladit zahladí. Je ovšem možné že spoustu detailů ztratí, tenké stěny se zohýbají a model může ztratit svoje původní proporce, proto si myslím že u většiny předmětů na přesnost je zapotřebí výtisk spíše ručně obrousit.

První výtisk vlastního modelu

Pro následnou postprodukci jsem si nakoupil menší výbavu. Sadu pilníků, sadu skalpelů a spoustu barev. Barvy se mi tu sešli ve třech různých průměrech a abych je neměl po papírových krabičkách, řekl jsem si že první vlastní model který udělám by mohl být zrovna stojan na barvy.
Postupný návrh stojanu na barvy
Dnes mám vytisknutý již druhý stojan, kdy jsem schopen si vyrobit stojan přesně pro druh barev který potřebuji pro potřebný počet barev daného průměru.
Zde hotový stojan na barvy, na pozadí můžete vidět i stojan na štětce v podobě Deadpoola

Tisk ve třetím týdnu

V současné chvíli, třetí týden neustálého tisku, si troufám na složitější a složitější předměty. Zde malá ochutnávka výroby Tie Fighteru. Je to celkem macek, slepený z několika kusů.

Níže jsou všechny díly (mimo podstavce) před barvením.

Zde jsou díly natřené šedým základem a papírovou izolepou oblepené části, které jsem chtěl nechat šedé. Příprava před barvením černou barvou. Jen ta izolepa nepomohla úplně dle představ.
Zde jsou již nabarvené jednotlivé díly připravené na lepení.
Zde již lepení. Byla celkem velká sranda přilepit tělo ke křídlům tak aby křídla byla k sobě kolmo a ve stejných úhlech, nakonec se vše podařilo i když tedy zkouška pevnosti po půl hodině schnutí způsobila druhé kolo lepení.
A zde již finální krasavec, je to celkem macek a něco váží, ale je na něj krásný pohled.

Nyní dělám na něčem co bude vyžadovat můj vlastní návrh podstavce, takže určitě budu informovat o postupném vývoji. Tedy vlastní podstavec, budu dělat repliku něčeho co se prodávalo, ale model ke stažení onoho luxusního podstavce nikde neexistuje takže ho budu muset vytvořit. Časem se určitě pochlubím.
Takže zatím tolik k mému domácímu 3d tisku. Vše tištěno na starém modelu Průša i3 2013.
Share on Google Plus

About Docik

„Čtenář prožije tisíc životů, než zemře. Člověk, jenž nikdy nečte, prožije jen jeden.“ George Raymond Richard Martin.
    Blogger Comment

0 komentářů:

Okomentovat