HearthStone definuje počítačové karetní hry

Na hrách Blizzardu v podstatě vyrůstám a ne jenom já. World of Warcraft hraje miliony lidí po celém světě již 11 let, Blizzard ovlivnil jednu generaci napříč celým světem. Bylo poměrně nečekané když oznámil, že dělá na Free to Play karetní hře. Jednak se to k Blizzardu vůbec nehodilo, vynikal přeci v silně příběhových hrách (WoW dokonce s měsíčními poplatky), převážně strategie a RPGčka, ale kartičky? Dnes Hearthstone hraje 30 milionů lidí. Dostal se i na tablety a telefony a můžeme již říct, že definuje žánr počítačových karetních her. Jak rád říkám, Blizzard nikdy nic špatného ven nevypustí.


HearthStone je deckbuildingová karetní hra. To znamená, že je hra založená na sestavení vlastního balíku s kterým hrajete. Nejdříve si projdete tutoriálem, kdy máte porazit všechny hrdiny za které se dá hrát. Vašim oponentem bude jednoduché AI, jde opravdu jenom o to projít si základy a objevit možnosti každého z hratelných hrdinů. Hra vám zde ukáže, že staví na neuvěřitelně snadných principech na naučení, ale opravdu složitých na ovládnutí. Ve hře hraje nemalou roli náhoda, balík má 30 karet a mnohdy ho skládáte s nějakým konkrétním kombem, nebo taktikou, může se stát, že oponentovi přijde na ruku combo dřív než vám a pokud nemáte promyšlenou obranu tak už si poté ani neškrtnete.
Moje kombo, které vyšlo v šestém kole, z karty 3/5 jsem udělal 28/28 a hru ukončil 
Hra je tedy předně o počítání a přizpůsobování hry k taktice oponenta. Dále je zde ten efekt, že si můžete za herní měnu i za reálné peníze (tleskám) dokupovat balíčky karet(takzvané boostery s 5 kartami), nebo příběhové expanze. Příběhové expanze sebou nesou sadu unikátních karet, které jinak nezískáte. Zároveň vám dá AI oponenty se speciálními hrdinskými abilitami, které ostatní hratelní hrdinové nemají. V každé příběhové expanzi je na konci každého křídla (po poražení 3 hrdinů) jedna legendární karta. Ty sebou nesou unikátní schopnosti, jako vykonání nějakého úkonu na konci kola nebo při líznutí další karty se něco stane atd.
Dále zde jsou sezóny, které končí na konci každého měsíce, zde hrajete takzvané "Ranked" hry, kde se vám počítají prohry a výhry a umisťujete se v žebříčku. Od ranku 20-1 dostanete na konci měsíce odměnu dle umístění.
hratelní hrdinové
Spousta lidí si říká, proč bych hrál karetní hru, když mohu hrát World of Warcraft, nebo Zaklínače, ale lidé kteří vyrostli na karetních hrách typu Magick the Gathering teď určitě pokukují kde se hra dá sehnat. Je to takzvaně free 2 play hra, její hraní je zdarma. Blizzard navíc začíná být znám svým přístupem ve free to play titulech, že se co nejvíc snaží zamezit pay to win. Vše ve hře si můžete koupit i za herní měnu, což je oproti tištěným kartičkám super. Samozřejmě si můžete kartičky i expanze koupit za herní goldíky, ale jedno křídlo stojí 700goldů, které budete vydělávat týden každodenního "ultraharcore" hraní (denně splnit questy + 30 výher). Křídel je celkem 5 v jedné expanzi a expanze jsou dvě. Zde jsem si já urychlil cestu a expanze koupil. A nelituji. Dostal jsem jednak herní obsah, ale hlavně ony kartičky, které jinak nejdou získat a dostal nové možnosti při skládání balíku. V každé expanzi jsou karty, které hru posunou trochu někam jinam. Dá se vyhrávat i s basic kartami, ale budete to mnohdy mít těžké. Hra se díky expanzím a novým kartám průběžně mění, takže nedochází ke stereotypu.
crafting karet a tvorba balíčku
Hra ke konci loňského roku vyšla na tablety, letos i na telefony. Na telefonu mi hra celkem obstojně funguje a je super pocit nosit svoje herní balíky všude sebou. Například s bratrem a kamarádem v hospodě, když se baví o něčem nezajímavém vytáhnu mobil a dám si jednu dvě hry. Navíc se těším na situaci kdy můj bratránek který hru také hraje, nebo nějaký kamarád, budou mít dostatečně výkonný telefon a budeme moct kdekoliv dát souboj proti mému nejlepšímu balíčku (Mage) proti jejich nejlepšímu balíčku.
Navíc si mohu zapařit před spaním a ráno když jedu na rotopedu, o to víc investice nelituji. Opravdu mně můj balík který nosím všude sebou hřeje v kapse a moc se těším až náhodou potkám někoho kdo hru také hraje a zahrajeme si proti sobě tváří v tvář.
první příběhové rozšíření Curse of Naxxramas
Hra mně opravdu uchvátila, je to prostě vymazlený deckbuilding, pokud rádi sbíráte kartičky a tvoříte z nich balíčky určitě už HearthStone hrajete, pokud ne zde je odkaz ke stažení, je zcela zdarma. Nemluvě o tom, že se hra hraje na progamingové úrovni. I zde v ČR již proběhli, nebo proběhnou některé turnaje, například kvalifikační turnaj na světový turnaj na Blizzconu (European Road to Blizzcon 3-4. října) s cenami v hodnotě 300 000 dolarů (v přepočtu přes 7 milionů korun). Tak pokud svému balíku hodně věříte, zkuste se do některého z českých turnajů zapojit a třeba jednou pojedete na mega turnaj na Blizzcon ;)
toto není příběhové rozšíření, ale karetní rožšíření, nové karty nazvané Goblins vs Gnomes
Share on Google Plus

About Docik

„Čtenář prožije tisíc životů, než zemře. Člověk, jenž nikdy nečte, prožije jen jeden.“ George Raymond Richard Martin.
    Blogger Comment

0 komentářů:

Okomentovat