Teorie Hry o trůny - Jon Snow

Ať máte přečtené knihy, nebo sledujete seriál, víte že kolem Jona je po Tanci s draky a páté sérii seriálu víc otazníků než kolem kohokoliv jiného. Pokud jste neviděli konec páté serie, či nečetli pátou knihu, přestaňte zde číst, protože tohle by pro vás byl článek nacuclý hodně spoilery a teoriemi.

R + L = J  aneb Ned Stark není Jonův otec?

Od začátku nám je Jon představován jako bastard Eddarda Starka, který si ho navzdory zvyklostem přivezl domů ke své ženě Catelyn a vychoval ho po boku svých právoplatných synů. Catlyn Jona nenáviděla celou svojí duší, protože ji vždy připomínal to, že vždy čestný Eddard Stark jí podvedl a její hanbu si přivezl domů.
Jon svoji matku nikdy nepoznal a Ned jemu ani nikomu jinému nikdy neřekl kdo jeho matkou je. Po té co Jon Aryn zemřel a král Robert přijel do Winterfellu pro Neda aby mu šel do Králova přístaviště dělat pobočníka, řekl Ned Jonu při jejich loučení, že až se znovu setkají promluví si o Jonově matce. Chyba, všichni víme jak Ned skončil a Jonovo tajemství si s sebou vzal do hrobu.


My čtenáři ( a i v seriálu tento rozhovor proběhl) víme o něco trochu víc než Jon. V 11 kapitole první knihy Hry o trůny, kapitole z pohledu Eddarda jsou dost závažné indicie naznačující dnes již velmi známou teorii a fanoušky přijímanou jako fakt, že Ned Stark nebyl Jonův otec. Ve skutečnosti z Jona dělá Starka krev jeho matky Lyanny, sestry Neda Starka a jeho otec není nikdo jiný než poslední Targaryenský princ Rhaegar. V západozemské historii je známá událost, že Rhaegar se na rytířském klání zamiloval do Lyanny a poté ji unesl, což víceméně začalo Robertovu rebelii proti Targaryanům. Robert byl do Lyanny také zamilovaný ba co víc, dokonce s ní byl zasnoubený.  Ale zpátky k rozhovoru Neda Starka a Roberta v 11 kapitole v kterém jsou malé náznaky toho, že příběh o Nedově početí Jona není tak jednoduchý jak se nám Ned snaží namluvit.
Rhaegar Targaryan

Král Robert se Nedovi vysmívá, že si nikdy neužil mládí jako většina mladíku, že byl vždy přehnaně čestný, ale přeci jednou zhřešil. "Jakže se jmenovala ta tvoje holka?.... Víš kterou myslím, matku tvého bastarda". "Jmenovala se Wylla" řekl Ned s chladnou zdvořilostí. My už ale z pozdějších knih víme, že Wylla byla Jonova kojná, to neznamená že by musela být jeho matkou. Nedova ústa se v hněvu přísně stáhla k sobě "nenuť mně o tom mluvit, zneuctil jsem sebe i Catelyn v očích bohů i lidí". Fanoušci si ovšem myslí, že vždy čestný Ned Stark o tom nechce mluvit jednak kvůli tomu, že skutečnost je tajemtví ochraňující Jonův život a druhak kvůli tomu, že toto tajemství vzniklo jenom díky nenávisti krále Roberta vůči Targaryanům.
Robert Baratheon v souboji s Rhaegarem Targaryanem

V téže kapitole na straně 125 v pokračujícím rozhovoru se král Robert baví o tom jak musí zneškodnit Targarianskou princeznu Daenerys za mořem. Nedovi se příčí vraždění malých dětí ke kterému došlo v králově přístavišti když Gregor Clegane zabil děti Rhaegara s jeho právoplatnou ženou Elliou Martell. Lord Tywin tehdy nemluvňata zabalil do roucha a přinesl je k nohám Roberta jako důkaz loajality novému králi. Král nazval Targaryeny dračím potěrem který se musí vyhubit a v honu na zbylé Targaryeny za mořem pokračuje.
"Já bych kvůli tomu nepokojným spánkem rozhodně netrpěl" řekl Robert. Ty si tam tehdy nebyl řekl Ned s hořkostí v hlase. Nepokojný spánek pro něj nebyl ničím neznámým. Žil se svými lžemi čtrnáct let a přesto ho stále honily ve snách. Jonu je přesně čtrnáct let a o jakých lžích je zde řeč?
Není tohle ta klíčová pasáž, která dala vzniknout této teorii? Že je historka o zneuctění jeho cti a cti jeho ženy lež, která má Jona chránit před královým hněvem, protože kdyby král věděl, že má v sobě Jon Targaryanskou krev tak by ho už dávno nechal zabít??


Ještě v témže odstavci prolétne Nedovi hlavou vzpomínka Lyanniných posledních slov " Slib mi to Nede". Co jeho sestra chtěla aby ji slíbil? Když už příběh písně a ledu znáte a čtete to po druhé, po třetí, vidíte v této pasáži, jak Lyana chtěla po Nedovi slib, že vychová jejího potomka a ochráního.
Teorie říká, že princ Rhaegar nechal Lyannu hlídat třemi muži královské gardy v Tower of Joy. Ned Rhaegara stopoval a tři muže královské gardy porazil aby našel ve věži svoji sestru v zakrváceném loži (porodním loži) jak umírá kvůli těžkému porodu a onen slib který po Nedovi chtěla byl aby jejího malého syna vychoval a ochránil. Proto si Ned vymyslel historku o tom, že je to jeho Bastard, protože jinak by Robert nechal Jona zabít jako Targaryena.


Většina fanoušků dnes již nepochybuje o tom, že tomu tak skutečně je. Závěrem této teorie je že to právě Jon je ten o kom celá sága Písně ledu a ohně je, protože v jeho krvi se mísí krev ohně (Targaryanů) a krev ledu (Starků).
Dle informací z natáčení 6 serie, se máme dočkat dalšího flashkbacku, podobně jako v páté serii s Cersei. Nyní má natáčet část v The Castillo do Zafra , hrad který má reprezentovat Tower of Joy, a možná by se nám tato hádanka mohla o něco víc poodhalit.


Jon Snow je mrtev? 

Pokud bych měl spekulovat ještě dál. Jon Snow na konci seriálu i páté knihy zemřel (asi). HBO avizovalo, že nemáme očekávat jeho návrat, ale samozřejmě by nám přeci něco takového neprozradili jen tak. V knihách se tato část odehrála ve výsledku podobně, ale přesto trochu jinak. Důležité pro oba tábory jak čtenáře tak seriálové diváky je, že je Melisandra je na zdi. V knihách od zdi se Stanisem ani neodešla a zůstala po boku Jona Snowa. Z konce páté knihy bylo vidět více než ze seriálu, že Melisandra má s Jonem nějaký záměr.
I ze seriálu víme, že uctivači R'hllora, pána světla, umí vdechnout zpět život, v seriálu jsme to mohli vidět ve třetí serii po souboji Ohaře, sera Sandora Clengane proti Bericku Dondarrianovi kdy Thoros vdechl Dondariovi zpět život i přes jeho smrtelné zranění. Z knihy víme i dalším případu Lady Stoneheart.

To znamená, že by Melisandra mohla vdechnout Jonu Sněhovi zpět život. Kdyby se tak stalo, znamenalo by to, že již Jon není vázán svojí přísahou k noční hlídce 

Noc se přikrádá a moje stráž začíná. Neskončí až do mé smrti. Nepojmu za manželku žádnou ženu, nebudu vlastnit žádnou půdu, nezplodím žádné děti. Nebudu nosit korunu a nezískám slávu. Budu žít a zemřu na svém stanovišti. Jsem meč v temnotě. Jsem strážce na zdech. Jsem oheň, který hoří ve tmě, světlo, které přináší úsvit, roh, který probouzí spící, štít, který chrání říše lidí. Svěřuji svůj život a čest Noční hlídce, pro tuto noc a pro všechny noci, které přijdou.



To by znamenalo že Jon by byl svobodný člověk. Staniss mu nabídl dědictví Zimohradu v knihách i v seriálu. V knihách se dokonce Robb před Rudou svatbou ( v knize Bouře mečů) svěřil své matce, že kdyby se mu něco něco stát, nechal sepsat závěť. V té odkazuje jakožto poslední Stark (o ostatních si všichni myslí, že jsou mrtví a Sansa se provdala za Lanistera) Winterfell Jonovi, přesto že je bastard a nemá na něj nárok. Mohli bychom se dočkat nakonec i toho, že by Jon Sníh zdědil Winterfell a nakonec vládl severu? Ambice na to má, pustil se Stanisem divoké za zeď a vypadá to, že jestli někomu věří tak právě jemu. Navázal dobrý vztat s Tormundem. Ostatní vazalové Starků, by se odvrátili od Boltna a přešli na Jonovu stranu. To znamená, že byl měl za zády celý sever včetně divokých. 

Nebo... Nebo by Jon mohl být mrtvý... Ale vzhledem k tomu, že by v sobě mohl mít Targaryanskou krev, by Jon mohl  povstat jako Azor Ahair, předurčený bojovník uctívači pána světla R'hllora až jeho mrtvolu budou pálit. A bojovat se světlonošem, kouzelným ohnivým mečem, proti temnotě v podobě Jiných.

A nebo, by se Jon mohl naopak vrátit, jako jeden z Jiných (v seriálu White Walkerů) a vylít si všechnu svoji zlost na lidstvu. 
Tomu nahrává jedna ze šílených teorií - že poté co byl Jon několikrát probodnut a padl na zem, z jeho ran se kouřilo. Z toho někteří teoretici vyvozují, že se začalo brutálně ochlazovat a hlídka Jona zapíchla zrovna ve chvíli, kdy na zeď útočí Jiní a s nimi přichází extrémní chlad.


Co myslíte vy? Dočkáme se Jonova návratu? Je Jon potomek Targaryanů? Dejte mi vědět svlj názor v komentářích, rád si o tom s vámi pokecám.
Share on Google Plus

About Docik

„Čtenář prožije tisíc životů, než zemře. Člověk, jenž nikdy nečte, prožije jen jeden.“ George Raymond Richard Martin.
    Blogger Comment

0 komentářů:

Okomentovat