6 super filmů o umělé inteligenci

Za poslední přibližně rok, vyšly poměrně čtyři dobré filmy o umělé inteligenci. Na některé z nich když se člověk dívá, tak si říká jak daleko či blízko od tohoto milníku jsme. Není Google už poměrně vyspělý algoritmus vyhodnocující informace a upravující svoje funkce? Co definuje vědomí? Jak moc bude jeho vnímání světa odlišné od lidského? Některé z těchto filmů jsou čistě fantastika, ale některé se snaží přiblížit onu problematiku uvědomění a věnují poměrně dost prostoru vykreslení syntetické rasy a jejich myšlení.

1. Ex Machina (2015) - hodnocení 80%

Ex Machina
Začnu pro mně asi nejlepším z nových filmů. Ex Machina se snaží zahrát na strunu spíše lidem, co sami nad umělou inteligencí přemýšlí analyticky a daří se jí to. Vnáší pohled na problémy které by musel člověk řešit při vývoji umělé inteligence, mnohdy otázky až na fylozofické úrovni. Otázky o lidských vlastnostech, jak fungují a jak je simulovat?

Příběh ani nejde do přehnané budoucnosti. Film začíná v korporaci velmi podobné Googlu, kde hlavní postava Caleb vyhraje firemní loterii. Výhrou je týden v soukromé residenci s majitelem.
K residenci se letí vrtulníkem, jelikož je vzdálená veškeré civilizaci. Dům majitele Nathana je residencí vlastnící nevyspělejší technologie a zabezpečovací systém.
Po příletu se Nathan ptá Caleba, jestli chce vidět na čem dělá nebo strávit týden v lihu. Samozřejmně dá Calebovi podepsat NDA a mlčenlivosti.
Caleb je dobrý programátor, se zájmem ve svém oboru a je pro celou věc nadšen. Co ovšem nečeká je, že v podzemním komplexu residence Nathan vyrábí umělou inteligenci.

Inteligence Ava je vylepšená verze algoritmů jeho vyhledávače. Dlouhou dobu ji učil chápání emocí a lidské řeči. Po Calebovi chtěl aby na ní provedl Turingův test a zjistil jestli ona umělá inteligence opravdu uvědomělá.

V průběhu filmu, vám začne připadat, že Ava zkouší uvědomění Caleba a celý projekt se pomalu Calebovi začne odkrývat. Jak úžasně to celé dopadně nebudu vyzrazovat. Od tohoto filmu můžete očekávat poměrně profesionální přístup k otázce umělé inteligence, namísto akčních scén. Film je velmi povedeným dramatem napsaným a zrežírovaným Alexem Garlandem, který napsal scénáře i pro mně naprosto luxusního filmového Soudce Dredda (2012) a povedený film 28 dní poté (2002).

2. Blade Runner (1982) - hodnocení 90%

Blade Runner
Budu pokračovat další velkou peckou ve filmech o umělé inteligenci. Druhý film po Větřelčí prvotině od Ridleyho Scotta, který se stal ihned kultem. Film je volně inspirován knihou " Sní androidi o elektronických ovcích?". Pravdou je že film dnes mladší publikum nejspíš tolik neosloví, ale  pro nás starší jsou efekty a atmosféra dodnes epické.
Svět Bladerunera je ve filmech vylíčen spíše na začátku v jednom textovém bloku a film se dále soustředí spíše na atmosféru a drama. Lidstvo vyrábí roboty, kteří jsou již nerozeznatelní od lidí, jako levnou pracovní sílu při kolonizování vesmíru. Po velké vzpouře na jedné z kolonií mají roboti zákaz pobytu na planetě zemi pod trestem smrti. Na dodržování tohoto pravidla dohlíží jednotky Blade Runner, které psance na planetě zemi loví.

Film je čistým, surovým CyberPunkem a pere do vás svoji atmosféru v každé vteřině. Je to takové to město s vyspělými technologii ale žijící ve špíně a bídě. Hlavní postava Deckard (Harrison Ford), věčně ve svém baloňáku, občas cigárko, a dobrá whisky, je požádán o pomoc při lovu třech replikantů. Ti se vydali na zem aby se pokusili zrušit svůj program, který omezuje jejich životnost a donutí je se vypnout. Deckard zároveň disponuje zařízením s jehož pomocí je prováděn lidem test, aby se ověřilo že nejsou replikanti. Test a jeho výsledky dávají opět krásný pohled do Blade Runnerské umělé inteligence. Příběh nakonec poměrně dost pojednává o fylozofii uvědomělého umělého života a jeho pohledu na svět a přežití.
3. Matrix Trilogie & Animatrix - hodnocení 95%

Matrix
Matrix znají asi úplně všichni, včetně mých rodičů, kteří se podobným filmům vyhýbají jako čert kříži. Může za to myšlenka toho že realita kolem nás je jenom počítačová simulace a ve skutečnosti jsme připojení kabelen přímo do našeho mozku někde v kóji. 
Režiie a scénáře se zhostili kdysi bratři, nyní bratr a sestra Wachowski. Pan Anderson je hacker, jak to v Cyberpunkových filmech býva. Ve virtuálním světě si říká Neo. Morpheus (v mytologii bůh snění) ho vybere jako vyvoleného jenž naplní proroství a zachrání poslední svobodné lidstvo v reálném světě, mimo simulaci Matrixu. Ve světě kde poslední zbytky lidstva žijí v teple u jádra, protože povrch byl zničen válkou proti strojům. 
Pokud chcete zabřednout do světa Matrixu, doporučuji shlédnout všechny filmečky ze série Animatrix. Jeden z nich zachytává zrod strojů a příčinu velké války. Jeden z nejlepších filmů cyberpunkových světů nebo o umělé inteligenci.
4. Chappie (2015) - hodnocení 75%

Chappie
Další z filmů režírovaných scénáristou. Ale nenechte se  zmást, protože jeho filmy už určitě znáte, pokud vám nic neřekne povedený Districk 9 (2009), tak by mohl Elysium (2013). Všechny tři filmy mají společné jméno u scénáristy a režiséra a všechny jsou točeny v surových krajinách Jihoafrické republiky. To dává filmům originální vzezření od ostatní americké filmové produkce.

Chappie je příběh o umělé inteligenci, která je nevím proč hrozně infantilní. Pořád jsem si říkal, že chování syntetické formy života by neodpovídalo chování vývoje lidského dítěte, od batolecího věku až po pubertu. Na druhou stranu je pravda, že film se pozadím fungování Chappieho (jeho algorytmů) moc nezabývá. 
Hlavní postava, mladý vývojář, který naprogramoval umělou inteligenci policejním pomocníkům, pracuje doma na svém osobním projektu umělé uvědomělé intelgince. Po úspěšné kompilaci, by svůj kód rád nahrál do jednoho z robotů. Ovšem nepracuje ve firmně zabývající se umělou inteligencí, ale výrobou zbraní, tudíž na to nedostane žádný rozpočet, ani povolení to zkusit.
Rozhodne si domů unést robota, věčně rozbitého, určeného k destrukci. Zde do hry přichází dvojce Die Antwoord, která dává filmu gangsterský nádech a prvky komedie a akce. Ti mladého hackera i s robotem unesou a vychovají si z robota gangstera.

Film určitě stojí za zkouknutí, je dobře technicky zvládnut, ale trochu mi vadí infantilní Chappie. Mému bratrovi se to pro změnu líbilo více než Ex Machina, tudíž každému dle chuti. 


5. Automata (2014) - hodnocení 70%

Automata
Velmi zajímavý film. Je to takový ten film co šetří hudbou a umí poměrně dobře vykreslit atmosféru. Je rok 2044 a zemi zasáhla globální katastrofa v podobě solárních erupcí, které zamořily svět radiací a udělali z většiny z něj suchou pustinu. Lidé si za účelem obnovení planety země stvořili stroje, od strojů vytvářející a udržující vláhu až po humanoidní roboty v podobě dělníků.
Stroje mají dodržovat dvě základní pravidla, musí pomáhat člověku a nesmí se jakkoliv upgradovat.
Příběh začíná pojistným vyšetřováním agenta Jacqua Vaucana. Vyšetřuje případ policisty, který střelil do stroje, který na sobě provádel modifikace. Jacquen hledá příčinu, někdo přeci musel zasáhnout do protokolů robota aby mohl porušit pravidla své existence. Nebo nemusel? To postupně zjistíte na cestě. Kam vyšetřování Jacquena zavede a proč nechám jako tajemství, kvůli kterému se na film stojí za to podívat pokud máte rádi Cyberpunk.
6. Terminátor Genisys (2015) - bez hodnocení

Terminator Genisys
Nového Terminátora jsem zatím neviděl, ale podle hereckého obsazení, popisu distributora a traileru nepochybuji, že půjde o kvalitní film.

Budoucnost je temná. Soudný den v devadesátých letech minulého století zlikvidoval polovinu lidstva a ti, kdo přežili, se od té doby snaží marně vzdorovat počítačovému systému Skynet. Nejsilnější hnutí odporu se zformovalo kolem Johna Connora (Jason Clarke), jenž pro Skynet představuje největší hrozbu. Problém má vyřešit Terminátor, stroj na zabíjení s lidskými rysy (Arnold Schwarzenegger), kterého Skynet vyšle do minulosti, aby zabil Connorovu matku Sáru (Emilia Clarke) dřív, než svého syna stihne počít. Jenže i lidští rebelové mají přístupu ke stroji času a za Sárou pošlou vojáka Kylea Reese (Jai Courtney), aby ji pro změnu chránil před Terminátorem. Až do tohoto okamžiku se výše uvedený popis shoduje s dějem prvního dílu. Návratem do roku 1984 však dochází k zásadnímu bodu obratu. Kyle Reese zjišťuje, že Sára není bezbranná a vyděšená servírka, ale pořádná ranařka, kterou žádný Terminátor nemůže vyděsit, zvlášť když jí jeden takový stroj už pár let dělá společníka a ochránce. Jenže tahle zdánlivá výhoda může být k ničemu, protože Skynet má „prsty" všude a rozhodně chce zabránit tomu, aby tahle nesourodá trojice namalovala lidstvu růžovou budoucnost.Obecně jsou terminátoří filmy kvalitní a zaznamenávají ne jen válku s umělou inteligencí, ale i problémy spojené s cestováním časem.


Share on Google Plus

About Docik

„Čtenář prožije tisíc životů, než zemře. Člověk, jenž nikdy nečte, prožije jen jeden.“ George Raymond Richard Martin.
    Blogger Comment

0 komentářů:

Okomentovat