Blacksad - recenze komiksu

Blacksad je noirový detektivní komiks napsaný Juan Diazem Canalesem a nakreslený Joanjo Guarnidem. Soubor prvních 4 příběhů u nás vyšel v edici Mistrovská Díla Evropského Komiksu (MDEK), jejich zrod ovšem byl velmi postupný a trvalo to těmto 4 příběhům celých deset let, než mohly být vydány souborně jako kniha. Jo a to nejdůležitější, všechny postavy jsou zde zvířata !Blacksad u nás vycházel vždy v dvouměsíčníku Crew. Nyní vychází u nás v českém jazyce pátý příběh. Současný výtisk s první částí máte možnost ještě sehnat na trafikách.
 Dle mého názoru je Blacksad výborný příklad komiksu, který může posloužit jako dobrá vstupní brána do světa komiksu.Příběh je dospělý, stejně jako hrdina. Nemá žádné hloupé pubertální vtípky ani superschopnosti, což neznamená že by zde humor nebyl žádný. Kdo má rád detektivky a noir bude z Blacksada slintat blahem.
Hlavní postava je soukromé očko, kocour Blacksad. Typické soukromé očko co neodmítne cigaretu, dobrou whisky a rád nosí svůj baloňák aby udělal radost všem fanouškům noirových detektivek. Dost často nejde daleko pro ránu a do vyšetřování se pouští po hlavě. Není to ovšem žádný superhrdina, kterému by zajišťovala přežití nějaká jeho supershopnost. Ne ne, tohle je obyčejný kocour vyšetřovatel, kterého každá rána bolí stejně jako jeho protivníka a nic nedostane zadarmo.

Všechny příběhy se odehrávájí v období po konci druhé světové války v Americe. Každá postava je antropomorfizované zvíře a musí se nechat, že každá postava má ve své podobě ukryty své povahové rysy. Novinář je lasička, nájemný vrah je had, boxer je obří gorila a dokonce v příběhu "Národ ledu" jsme svědky rasistického chování mezi bílými a barevnými zvířaty.


Hned od začátku je vidět že komiks určitě není zaměřen na děti, bez ohledu na to že hlavní postavy jsou zvířata. Možná i svět Blacksada nám připomíná že člověk je také jenom zvíře. Kreslíři Guarnidovi se opravdu podařilo nakreslit postavy mistrovsky. Hned na první pohled jsou totiž vidět charakteristické rysy každé postavy.

Kresba je naprosto neuvěřitelná. Dnes je doba digitální tvorby komiksů a spousta lidí opustila kreslící prkno a pořídila si tablety aby proces výroby mohli zefektivnit a zrychlit. Pravdou je že digitální tvorba také není jednoduchá a má své úskalí, ale je snadné zde dělat opravy a výroba se poměrně zrychlí. Blacksad nám dokazuje, že řemeslo má zlaté dno, protože takto krásný akvarel na počítači nikdy neuděláte.
Věřím, že právě kvalita každé kresby prodlužuje vydání každého pokračování, ale to čekání se vždy vyplatí.Samozřejmě by dílo v edici mistrovských evropských komiksů nevyšlo jenom díky kresbě. Příběh má opravdu dobrý spád, zápletku a i způsob přechodů scén v jednotlivých oknech je místy jak vytržený z nějakého Holywoodského filmu.

První příběh začíná klasicky vyšetřováním vraždy. Blacksad se dostavil aby identifikoval ženu, kterou kdysi miloval. Bylo mu řečeno aby se do vyšetřování nijak nepletl. No jo jenomže co dělat když vám na tom celém něco smrdí, očividně nebyla zavražděna kvůli loupeži a protože tu kočku znal, vzal to osobně a začal pátrat na vlastní pěst.Druhý příběh se jmenuje "Národ ledu" vypráví příběh kde Blacksad vyšetřuje vraždu s rasovým motivem. Na jedné straně černá zvířata zakládají pouliční gangy a dopouští se různých výtržnictví. A na straně druhé albínská zvířata se organizují do ku ku-klux klanů a hlásají o nové éře kdy vše pokryje sníh a vše bude čistě bílé.

Třetí příběh s názvem "Rudá duše" si bere na paškál komunisty a studenou válku, kdy Blacksad vyšetřuje zminění vědce podílejícího se na konstruování jaderné zbraně.

Čtvrtý příběh "Peklo,mlčení" je již komplikovanější. Blacksada si najme kozel faust na smrtelném loži, aby našel pianistu s kterým chce ještě naposledy mluvit. Pianista jede na heroinu což zavede Blacksada to těch nejšílenějších uliček a kabaretů v New Orleans a budete postupně rozkrývat zapeklitý příběh plný drog a woodo. Atmosféra kterou komiks sálá je opravdu cítit. Škoda jen že příběhy jsou tak krátké a tak dlouho na ně musíme čekat, ale dostáváme za to prvotřídní komiks který můžu všem jenom doporučit. Pokud máte komiksy rádi a Blacksad vám doma chybí, měli byste to napravit, Blacksad je opravdu povinností každého komiksáka. A pokud komiksy nečtete, ale pokukujete po nějakém dopělém komiksu bez superhrdinů a superschopností, tak toto je jeden z nich.

Hodnocení : 95%

+ dobře vyprávěný dospělý příběh
+ ženské postavy jsou sice zvířata, ale i tak se podařilo z nich udělat sexy postavy
+ lepší zpracování ilustrací jen těžko najdete

- na první čtyři příběhy jsme čekali 10 let a s pokračováními to nebude lepší

Share on Google Plus

About Docik

„Čtenář prožije tisíc životů, než zemře. Člověk, jenž nikdy nečte, prožije jen jeden.“ George Raymond Richard Martin.
    Blogger Comment

0 komentářů:

Okomentovat