20. ročník Festivalu Fantazie

Letos se pořádal 20. ročník Festivalu Fantazie, neboli FF. Pokud jste se nedostavili, případně nevíte o co se jedná, mám pro vás malý report z akce


V první řadě, co je Festival Fantazie a pro koho je určen? Festival Fantazie dále jen FFko, je největší festival popkultury v ČR. Pro představu by se dala akce přirovnat ke známým Comiconům ze zahraničí, ovšem s jedním velkým rozdílem.

Nejedná se o žádné expo, kde by tvůrci komiksů, seriálů a her prezentovali svoji produkci pro novináře a návštěvníky. V tomto ohledu se Chotěbořský festival liší a v podstatě je to jeho velkou předností - FF je velmi osobní příjemná akce. Každý se zde cítí jako doma, není zde tisíce lidí kteří by se museli mačkat v malých prostorách a tvořili fronty.
Celá akce se odehrává v duchu od fanoušků pro fanoušky. Naleznete zde přednášky na velkou řadu témat, od Fantasy a Scifi literatury, seriálů, filmů a her, až po přednášky matfizu například o astronomii ve sci-fi, přednášky o válkách jak minulých tak současných, o výbušninách a o historii.


Kuriozitou pro čtenáře mohou být přednášky a besedy od českých spisovatelů, kteří zde mají přednášky na téma svých knih, které si můžete nechat rovnou podepsat. Pravidelně se účastní i nejznámější a nejlepší český překladatel Jan Kantůrek, na jehož besedě o Zeměploše bylo plno a lidé seděli i na zemi.

No prostě každý si zde musí vybrat. Festival trvá téměř dva týdny (12 dní), a každý den je jiný program. Program je rozdělen např pro fanoušky hvězdné brány, Hvězdných válek, Star Treku nebo Hry o trůny a každý fandom má svoji místnost v které se celý den střídají přednášející a poukazují na různé detaily v příběhu, základy universa, případně doporučují literaturu atd.
Na FF v Chotěboři je hodně cítit přátelská atmosféra, mnohdy se vám může stát, že naleznete fanouška s kterým prokecáte venku na chodníku dvě přednášky na které jste chtěli jít a vlastně nebudete vědět ani co dřív a budete se cítit opravdu mezi svými.Přednáškami festival ale nekončí. Zároveň je zde spousta aktivit kterými se můžete zabavit. Po celých dvanáct dní zabrala velkou tělocvičnu herna deskových her. Firmám Albi, Mindok a REXhry se opravdu dařilo držet tělocvičnu zaplněnou. Hry zde rovnou i prodávají, ale především vás nechají si je zahrát a pokud neznáte pravidla, tak zde mají několik lidí, kteří vám je jsou schopni během 5-10 minut vysvětlit abyste byly ihned schopni hrát s přáteli.

Tělocvična neustále narvaná lidmi co si přišli zahrát deskové hry.
Co se týče aktivní zábavy tak je zde i Artemis. Pro ty co nevědí o co se jedná, Artemis je simulátor můstku kterékoliv lodi ze Star Treku. Navolíte si scénář který chcete hrát, obtížnost a k šesti počítačům usedne kormidelník, technik, člověk co ovládá zbraně, komunikaci a samozřejmě nesmí chybět kapitán, který všem dává příkazy co mají dělat. Byl jsem poměrně překvapen když jsem zjistil, že se na Artemis na FF stojí poměrně nemalé fronty.Festival Fantazie se pravidelné pořádá na začátku července, což pravidelně zaručuje ta největší vedra. Proto doporučujeme pít hodně tekutin. Na FF je pravidelně stánek s kvalitní kávou, dobré pivo i jídlo. Jedinou nevýhodou může být pro lidi jako já, kteří špatně snáší horko, že místnosti nejsou klimatizované a vše je závislé na větrání okny. Situace kdy v místnosti sedí 30 lidí a z venku fouká dovnitř ohřátý vzduch na 37 stupňů jsou celkem brutus. Ale to k tomu patří, někdo to má rád, někdo jako já pije studenou vodu po litrech a neustále se snaží nějak zchladit, ale stojí to za to.


Na FF máte možnost koupit vstupné na jeden, ale i na celých 12 dní, který když koupíte na místě vyjde na 2 400 Kč, přes internet můžete ušetřit a zaplatit jen 1920 Kč ale musíte je objednat měsíc předem. My jsme vyrazili z Pardubic na dvě soboty a byly jsme maximálně spokojeni.
V areálu FF můžete nakoupit deskovky, komiksy, knihy, figurky a sošky, odznáčky a trička.

Festival Fantazie je ráj pro lidi jako jsem já a proto pokud jsi taky geek a na FF jsi nikdy nebyl, dej tomu příští rok šanci, troufám si tvrdit, že určitě nebudeš litovat.
Share on Google Plus

About Docik

„Čtenář prožije tisíc životů, než zemře. Člověk, jenž nikdy nečte, prožije jen jeden.“ George Raymond Richard Martin.
    Blogger Comment

0 komentářů:

Okomentovat